Herbaciany Elementarz

Teoria herbaty I- Herbata? A cóż to takiego?

Kiedy zapadam się w koc ze szklanką herbaty raczej nie zastanawiam się długo nad tym czymże jest to, co właśnie piję. Ważne że ciepłe, smaczne i ładnie pachnie. I właśnie dlatego ten post, bo mimo wszystko warto o tym pomysleć. Postanowiłam jakoś uporządkować różne krążące wokół mnie informacje o moim ulubionym napoju. Tak więc, do dzieła!

Co to jest herbata?

Poza tym, że myśląc o herbacie najczęściej mamy przed oczami obraz szklanki ze złocisto- bursztynowym gorącym napojem, nazwą herbata w Polsce określamy także suszone (i/lub sproszkowane liście i pędy krzewu herbacianego), torebki herbaty oraz krzew herbaciany.
Herbata -Jest to napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin, nazywanych tą samą nazwą, należących do rodzaju kamelia (Camellia). Rośliny te są do siebie podobne, traktowane jako odrębne gatunki lub odmiany jednego gatunku –herbaty chińskiej (Camellia sinensis). Dawniej zaliczano je do rodzaju Thea, różnią się od innych kamelii zawartością substancji swoistych i kilkoma drobnymi cechami morfologicznymi. Tyle mówi polska Wikipedia. Dalej czytamy również, że roślina uprawiana jest w wielu krajach strefy zwrotnikowej w tym również poza Azją.

Podobną definicję podaje PWN– produkt spożywczy (młode listki i pączki liściowe krzewu herbacianego) po odpowiedniej obróbce.

kwiat herbaty wiki

Kwiat herbaty (Wikipedia.pl)

herbata liscie wiki

Liście herbaty (Wikipedia.pl)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Herbata w świątyni buddyjskiej w Hangzhou

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Herbata w Hangzhou

Czy tylko herbata jest herbatą?

W języku polskim, nazwą “herbata” określa się również różnego rodzaju napary herbatopodobne, ziołowe oraz owocowe. Dla przykładu w Hiszpanii, gdzie obecnie mieszkam, herbatą nazywa się jedynie prawdziwą herbatę, a wszystko poza nią określa się mianem “infusion”- infuzji czyli naparu. Stawia to dość jasną granicę. Postaram się podczas pisania postów zaznaczać, czy jest to napar, czy herbata.
Napar to jak mówi wikipedia to roztwór, do którego składniki czynne z surowca zielarskiego są ekstrahowane gorącą wodą. Czarna magia! Mówiąc krótko, są to zioła (w tym owoce) zalewana i zaparzane gorącą wodą. (Czas parzenia, temperatura, ilość surowca i sposób picia zależy od konkretnego zioła czy mieszanki. Należy też przestrzegać podanych zaleceń) PWN podaje z kolei, że napar to “infusum, farm. świeżo przyrządzony wyciąg z surowców roślinnych; otrzymywany przez zalanie rozdrobnionego surowca wrzącą wodą; przeznaczony do użytku wewnętrznego i zewnętrznego.”

Czemu herbata nazywa się herbata?

Skoro już wiemy czym jest herbata, to może sprawdźmy skąd wzięła się nazwa herbata. Jak się nad tym zastanowić, to polska nazwa jest dość orginalna. Nazwa chińska chá lub(za MorzeHerbaty.pl), nazwa angielska tea, hiszpańska , fińska tee , rosyjskiczaj i tak dalej. Najczęściej nazwa nawiązuje do jednej z dwóch wariantów nazw chińskich, zależnie od kogo i z której strony świata przybyła do danego państwa. A u nas? No cóż, cząstka “te” jest ukryta w słowie herbata. Nazwa polska pochodzi od łacinskich słów herba (zioło) oraz thea (rodzaj Thea jak wyżej). Podobny system można znaleźć w nazwie yerba (herba) mate (czyli sproszkowanych I sfermentowanych liści krzewu mate o którym jeszcze kiedyś pojawi się coś na blogu).

Herbata- podsumowanie:

-To napar z liści i pączków krzewu herbacianego (Camellia sinensis).

-W Polsce również obejmuje napary ziołowe i owocowe

-Nazwa herbata w większości krajów wywodzi się języka chińskiego ( chá lub). W języku polskim z łaciny- Herba +Thea.

-Mówiąc o herbacie często mamy na myśli: sam napar, napar w filiżance, surowiec gotowy do zaparzenia, sam krzew herbaciany lub mieszanki herbaciano- ziołowe

2 myśli na temat “Teoria herbaty I- Herbata? A cóż to takiego?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.