Podróżniczo

Jednodniowy wypad do Oviedo

Nie ukrywam, że celem naszej wizyty była IKEA. Taki to już los osób usiłujących się jakoś zagnieździć. Ale jako że Oviedo (czyt. Owiedo) o rzut kamieniem nie leży, więc skoro już tam się wybraliśmy to trzeba pozwiedzać:) I tak oto, skrócony wypad do Asturii.

 Oviedo leży w Asturi (jest jej stolicą), czyli w jednym z najbardziej północnych regionów Hiszpanii. Po asturiańsku nazywa się Uvieu. Podobno W Asturii zawsze pada, jest szaro i dżdżyście. Nie wiem. Za każdym razem, gdy tam się wybieram świeci słonce i jest ciepło. Tak też było tym razem. Po przekroczeniu gór, przywitało nas lekko wilgotne ale ciepłe i słoneczne powietrze.

Z datą wcelowaliśmy się dość ciekawie, bo cały ówczesny tydzień Oviedo obchodziło swoje dni, więc sobota była dniem dość jarmarcznym z ulicami pozastawianymi małymi straganikami, kramami z jedzeniem, barami oraz scenami. Większość atrakcji zaplanowana była na godziny wieczorne, więc nas ominęła.

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to ładna starówka. Kedy już do Oviedo dotarliśmy, ruszyliśmy piechotą pozwiedzać Stare Miasto. A jest co zwiedzać, bo Oviedo zostało założone w VIII wieku jako miasto klasztorne. Obecnie z klasztoru, który był wielokrotnie niszczony i odbudowywany pozostał park św. Franiczszka.

Oviedo20

Oviedo18

Oviedo3

Oviedo

Co do zobaczenia na Starówce? Kościoły (w tym katedra), bary, wąskie uliczki i rzeźby. Nie wiem czemu, ale Oviedo ma zatrważającą wręcz liczbę rzeźb całkiem normalnych ale i dziwnych. Niektóre śmieszą, inne, no cóż nudzą.

Oviedo2

Oviedo4

Oviedo5

Nam udało się również wejść w progi Uniwersytetu Oviedo.

Ovirdo6

Oviedo7

Katedra jest ładna, choć według mnie ta z Leon jest dużo ładniejsza. Niestety wewnątrz, nie można robić zdjęć. Za to jest co fotografować na zewnątrz. Bardzo ciekawe łuki i rzeźby oraz płaskorzeźby na drzwiach (smok, dziwnie zdeformowane aniołki i zwierzeta oraz diabły).

Ovirdo8

Oviedo9

Oviedo10

Oviedo11

Oviedo14

Oviedo13

Oviedo12

Przed katedrą ustawiono równiez pomnik króla Asturii (tak, Asturia była kiedyś królestwem). Zwróciłam na niego uwagę, bo według mnie, król ów wyszedł na tym pomniku całkiem przystojny, co jest rzadko spotykane u pomnikowych króli.

Oviedo16

Atmosfera w mieście zdecydwanie leniwa i festiwalowa. Na dodatek przekonałam się, że plotka o snobiźmie tamtejszych mieszkańców jest w dużej mierze prawdziwa. Pełno drogich markowych sklepów oraz wystylizowanych spacerowiczów.

Oviedo 17

Oviedo6

W barach można zobaczyć popisy tamtejszych barmanów w nalewaniu cydru. Sama Asturia słynie z cydru, a ten orginalny (nie jest gazowany) powinno się nalewać z dużej wysokości wykonując przy tym bardzo pokazowe wygięcie.

Oviedo 19

Niestety jako że spieszyliśmy się do sklepu, niewiele więcej udało nam się zobaczyć. Nic to jednak, bo przecież można zawsze przyjechać raz jeszcze:) Już na sam koniec dotarliśµy pod figurę Woody Allena. Podobnoż Oviedo bardzo mu się podoba. Nakręcił tu również kilka scen do swoich filmów m.in. Vicki, Cristina, Barcelona.

Oviedo21

I przyszło nam się pożegnać z miastem. Nie było to wbrew pozorom łatwe, bo oznakowanie dróg wyjazdowych woła o pomstę do nieba;) Na sam koniec, mieliśmy też małą bonusową przygodę podczas przeprawy przez góry. Chmura, która postawnowiła rozsiąść się na szczycie utworzyła bardzo gęstę mgłę, która niemalże zatrzymała nas w górach. Szczęściem prywatny Hiszpan z zimną krwią nas z tego wyprowadził.

Miasto przyjemne na jedno- dwu dniowy wypad. Według mnie zasługuje na 6/10.

Jedna myśl na temat “Jednodniowy wypad do Oviedo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.