Sprawy bieżące

Herbarium sesja druga i ostatnia w tym roku

Pamiętacie krótką relację z czerwcowych wartsztatów zielarskich (o hydrolacie, maceracie- 4 zdania na fb)? Właśnie zakończyła się ich druga, jesienna część.

_DSC1783

Co tym razem?

Było małe podsumowania i prezentacja naszych projektów wakacyjnych- moje dotyczyły naszego warzywniaka oraz lawendy. O lawendzie mogliście już przeczytać, natomiast nasz warzywniak to zupełnie inna sprawa.

Wybraliśmy się też na spacer zielarski- zbierając obecne jeszcze rośliny oraz nasiona i owoce.

_DSC1540

Projekt Herbarium- Warzywniak

Zacznijmy od tego, że wykształcenie rolnicze co prawda jest, jednak praktyki brak. Zawsze z zazdrością patrzyłam na tych, którzy mieli rodzinę gdzieś na wsi, albo dom z ogrodem. Nic to, widać odczekałam swoje i teraz również i ja mam szansę na wypady na wieś.

Nasz warzywniak założyliśmy w zeszłym roku. Przygotowaliśmy go z Prywatnym Hiszpanem od zera. Zdarliśmy trawnik, skopaliśmy kilka grządek na trudnej kamienistej glebie. Zasadziliśmy, zasialiśmy i dumni czekaliśmy aż coś wypełznie.

“Matko Święta, toż to wygląda jak grób!” “I nie nawieźliście!” “A to tutaj to co niby ma być?” “Bo to podlewać trzeba częściej” etc.

_DSC9114

Takie i wiele innych komentarzo- porad usłyszeliśmy przez cały rok. Najczęściej nie obyło się bez śmiechu (ale tego życzliwego:)). No nic, zawzięliśmy się w sobie (bo wkońcu jak to?? My pomidorów nie umiemy uprawiać??!), wnioski wyciągnęliśmy, zjedliśmy nasze całe 3 pomidory i w tym roku na wiosnę skopaliśmy w nowym miejscu, nico większy teren. Żeby na wszystko mieć miejsce. I jest to miejsce, tak jakby. Prywatny Hiszpan orzekł, że “dynia (a także cukinia i pomidory) na pewno mają wystarczająco dużo miejsca, albo nawet za dużo”.

_DSC9115

W ten sposób mamy pomidorwą dżunglę pożartą przez dynie i cukinie. No nic. Chciałam mieć “dziki ogród” to mam. Wydobyć cokolwiek stamtąd jest trudno, ale za to wszystko (poza bakłażanem) obrodziło. Teraz wyszukujemy przepisy na pomidory, dynie, paprykę i cukinie:)

_DSC9167

Zielarstwo

Poza prezentacją projektów, porozpoznawaliśmy trochę roślin, poślepiliśmy w mikroskop i przygotowaliśmy krem nagietkowy oraz pachnące potpourri z lawendy.

_DSC1718

_DSC1566

_DSC1630

Projekt Herbarium jest godny polecenia i rozprzestrzenienia. Szkoda, że tak mało młodszych osób się do niego zgłosiło. Uczestnikami były głównie osoby starsze. Aż miło było posłuchać ich opowieści o ziołach, jak się je zbiera, jak się je przetwarza, jak się nazywają i na co działają. Sami uczestnicy nieco smutnie wspominają, że receptury które kiedyś znali ich dziadkowie i pradziadkowie teraz są zapomniane, że nikt o to nie dba, nikt nie archiwizuje.

_DSC1609

_DSC1651

_DSC1664

_DSC1676

_DSC1677_ps

Mogliśmy również przygotować dość orginalny sposób na przechowywanie nasion. Wykonaliśmy z papieru fotograficznego kopertki, podpisaliśmy je i na ekologiczny klej (mąka+ woda) przykleiliśmy nasiona. Taką bombę nasienną można od razu “zasiać” na grządce albo w doniczce. Papier oraz klej rozkładają się, nie czyniąc żadnej szkody nasionkom.

_DSC1753

_DSC1738

_DSC1751

Oczywiście każdy chętny mógł przygotować swój zielnik- zbierając, susząc, podpisując i opisując rośliny.

Podsumowując

Projekt Herbarium, jest bardzo ciekawą inicjatywą Loreny Lozano. Łączy ze sobą typowe zielarstwo, fitoterapię, sztukę, odbiór poprzez różne zmysły, ale i historię, zwyczaje i wiedzę ludową. Podczas spacerów, wspólnego doświadczania różnych zapachów, przygotowywania kremów czy maceratów, mogliśmy uczyć się od siebie wzajemnie oraz wysłuchać bardzo ciekawych opowieści, zazwyczaj zaczynających się od słów: “Kiedyś to…”, “Moja babcia…”, “U mnie w okolicy…”. Warto takich relacji słuchać, zapisywać i zapamiętywać, bo bardzo często osoby takie nie mają innej możliwości podzielenia się doświadczeniem i swoją wiedzą.

_DSC1768

_DSC1783

Dla mnie dodatkowo warstzaty te mają dużą wartość, bo mogę porównać zastosowanie niektórych ziół w Polsce i w Hiszpanii. A jest co porównywać i czego się uczyć!

Mam nadzieję, że Herbarium będzie miało swoją kolejną odsłonę w przyszłym roku:)

A tak było w czerwcu:)

DSC_0066 DSC_0229 DSC_0250 DSC_0170 DSC_0286 DSC_0312 DSC_0244 DSC_0247 DSC_0271

4 myśli na temat “Herbarium sesja druga i ostatnia w tym roku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.