Literatura i adresy herbaciane

Zapiski o herbacie- recenzja

Dzisiaj krótka subiektywna recenzja książki autorstwa Roberta Tomczyka- Zapiski o herbacie.

Pozycja ta, w świecie herbaty, jest niemal owiana legendą. Obecnie dość trudna do zdobycia, dlatego gdy Robert poinformował mnie, że będzie kilka egzemplarzy na Allegro nie zastanawiałam się długo.

Kim jest autor?

Autorem jest Robert Tomczyk, bardzo dobrze znany w świecie herbacianym w Polsce oraz poza jej granicami. Jest autorem blogów herbacianych: cha-herbata oraz herbaciano-kaligraficznie. Udziela się także na forum herbaciarzy. W świecie realnym jest bardzo aktywny w organizowaniu najróżniejszych wydarzeń łączących Polskę z kulturą Dalekiego Wschodu.

Miałam przyjemność poznać autora osobiście i w tym krótkim czasie przekonałam się do tego, że bardzo dobrze wie o czym mówi. Robert Tomczyk od wielu lat interesujący się kulturą Dalekiego Wschodu, podczas swoich wyjazdów, spotkań oraz nauk, doświadczył osobiście tego, o czym wielu z nas, zafascynowanych herbatą, może tylko pomarzyć. To czyni „Zapiski o herbacie” pozycją wyjątkową, bo bazującą na doświadczeniu wielu ceremoniach herbacianych oraz setkach jeśli nie tysiącach czarek herbaty.

Tak oto autora opisuje Czajownia Wrocław:

„Prowadzący Robert Tomczyk ‚Sayama’ – autor książki ‚Zapiski o herbacie’. Jedna z trzech osób w Polsce z japońskim imieniem herbacianym, skończył szkołę herbaty w Japonii i od 15 lat podróżuje po plantacjach Azji Wschodniej w poszukiwaniu źródeł herbaty. Na stałe mieszka w Japonii, a aktualnie przebywa w Polsce. Jest jednym z najlepszych specjalistów od herbaty w Polsce.”

Co znajdziemy w książce?

Zapiski

Książka została wydana przez wydawnictwo FU KANG. Ma twardą okładkę i kwadratowy format.

Zapiski o herbacie to 159 stron podzielonych na dwie części.

W części pierwszej znajdziemy informacje o liściach oraz krzewach herbacianych. Tutaj przeczytamy czym charakteryzuje się herbata, jakie właściwości ma napar, jak dzielimy herbatę. Dowiemy się także jak ocenia się jej jakość, kiedy herbata jest zbierana i jakim procesom poddawana a także w jaki sposób ją przygotowywać i jak pić. Ciekawe są tabele porównawcze poszczególnych rodzajów herbat oraz opis sposobu podawania herbat.

Zapiski2

Druga, znacznie obszerniejsza część, poświęcona jest herbatom Krajów Dalekiego Wschodu. Zaczyna się przedstawieniem najważniejszych postaci herbacianych- cesarszu Shen Nong, Lu Yu oraz profesorze Chen Chuan. Następnie każdemu z krajów poświęcony jest osobny rozdział. Największy w udziale przypada Chinom. Kolejnymi państwami są Japonia, Korea, Wietnam oraz niewielka część dotycząca krajów Zachodu.

W poszczególnych rozdziałach możemy przeczytać o historii herbaty w danym kraju, utensyliach, ceremoniałach, rejonach uprawy oraz najbardziej charakterystycznych gatunkach herbat.

Teksty uzupełnione są opisanymi zdjęciami. Na samym końcu zaś znajdziemy dodatkowo bibliografię.

Zapiski3

Czy się podoba?

Tak, podoba się i to bardzo. Choć jest to pozycja bardziej encyklopedyczna niż wciągająca powieść. Jednak ta encyklopedyczność ma tą zaletę, że gdy szukamy jakiejś infomacji, to dośc łatwo możemy ją w tekście odnaleźć. Zdecydowanie sięga się po „Zapiski” więcej niż raz.

Dla kogo?

Dla wszystkich zainteresowanych herbatą. Nie jest to może poziom bardzo podstawowy, ale i Ci, którzy jeszcze piją ekspresówki znajdą tutaj coś ciekawego. Ci zaś, którzy jakieś już pojęcie o herbatach mają, w książce tej znajdą dobrze usystematyzowaną wiedzę.

Podsumowanie

Tym razem zacznę od mankamentów:

-niestety do druku wkradło się kilka chochlików drukarskich i w kilku miejscach tekst jest urwany lub zagubiony w kontekście

-niektóre zdjęcia są mało wyraźne, ale to tylko moje skrzywienie fotograficzne

-brak dostępności- trzymam kciuki za to by być może pojawiło się jakieś uaktualnione wydanie:)

Zalety zaś to:

-rzetelna wiedza bazowana na doświadczeniu

-usystematyzowanie

-podejście do herbaty z różnch stron- od botaniki przez historię aż do kultury

I to chyba tyle o tej książce. Jest to pozycja bardzo ciekawa i zdecydowania nie kurzy się ona na półce, bo jest w ciągłym użyciu.

 

Moja ocena 10/10

Zapiski4

3 myśli na temat “Zapiski o herbacie- recenzja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.