Uncategorized

Międzynarodowy Dzień Herbaty 21 maja 2020

Jak to w maju? To nie było jakoś tak w grudni? Tak, było. Teraz (od 21 grudnia 2019) jest w maju. Przynaję, też nie wiedziałam. Dopiero Ania z Piewców Teiny podczas jednego z Zparzaj! z nami w sieci mnie oświeciła. Także dzisiejszy wpis z dedykacją dla Wszystkich, którzy też nie ogarnęli ustanowionej przez ONZ zmiany daty .

Międzynarodowy Dzień Herbaty

Został zaproponowany i zdefiniowany podczas World Social Forum w Bombaju 2004 i w Porta Allegre 2005. Po raz pierwszy obchodzono go w 2005 roku w New Delhi 15 grudnia 2005 roku.

_DSC9197

Celem Dnia Herbaty jest podnoszenie poziomu świadomości o warunkach pracy na plantacji oraz o warunkach życia osób, które są związane z herbatą. Międzynarodowy Dzień Herbaty obchodzony jest między innymi w Chinach, Indiach, Nepalu, Wietnamie, Bangladeszu, Malawi, Indonezji, Kenii, Ugandzie, Tanzanii…

Z jego okazji odbywają się spotkania, warsztaty, wykłady i wiele różnych akcji i wydarzeń, które mają na celu rozpoznanie i uświadomienie istniejących problemów oraz starają pokazać się pozytywne przykłady jak można je rozwiązać.

Od kilku lat także starałam się w jakiś sposób obchodzić Dzień herbaty czy to będąc w Polsce czy w Hiszpanii.

W tym roku, nie ma spotkań przy czarce ani wykładów. Jest więc ten wpis, by mimo wszystko tradycji stało się za dość i by zmiana daty nam nie umknęła. W przyszłym roku, zaświętujemy jak należy.

31026824395_7fe04973bf_z

A co z tą zmianą daty?

Według artykułu opublikowanego na worldteanews jednym z powodów zmiany daty na maj jest fakt, że grudzień to jakby nie patrzył mało herbaciany czas. Początkowo świętowanie w tym okresie miało wspomóc sprzedaż herbaty w okresie Świąt. Wydaje mi się jednak, że decyzja o przeniesieniu na maj jest bardzo trafna, bo to właśnie w maju mamy już całkiem przyzwoite tegoroczne herbaty. Jest co i czym świętować.

Na stronie ONZ możemy znaleźć wyjaśnione nadrzędne cele w które został wpleciony Dzień Hebaty. Zaliczyć tu możemy zmniejszanie skrajnej biedy, walkę z głodem, wspieranie kobiet czy zrównoważone użytkowanie ekosystemów lądowych.

Dzisiaj zaświętuję czarką czegoś ulubionego, jeszcze jednak nie zdecydowałam co to będzie. A nad czarką kilka refleksji na ten dzień.

  • Czy wiem skąd pochodzi moja herbata?
  • Czy wiem kto i jak ją wyprodukował?
  • Czy wiem kto mi ją sprzedał?
  • Jaką historię może opowiedzieć moja herbata?

Udanego świętowania!

Matcha1

 

 

2 myśli na temat “Międzynarodowy Dzień Herbaty 21 maja 2020

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.